FILMS OF THE MONTH – July , 2024

Beyond Border International Film Festival

Result: Season 7th

AMATEUR FILM


Winner

How Youth Flies
Directed by Gang Song & Fei Peng Lu
China

-


ANIMATION FILM


Winner

On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina

-

Outstanding Achievement Award

On / Off

Vovinam Martial Arts Quang Minh Trailer
Directed by Vinh Nguyen
Australia

-

BEST CINEMATOGRAPHY


Winner

On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina

-

BEST DIRECTOR


Winner

Meet Los Parents
Directed by Joey Medina
United States

-

Outstanding Achievement Award

Seven Thousand Souls
Directed by Sanjin Miric
Czech Republic

-

Central
Directed by Michał Biliński
Poland

-

BEST EDITING


Winner

Meet Los Parents
Directed by Joey Medina
United States United States

-

BEST FILM SCORE


Winner

Welcome To Brooklyn
Directed by Levi Wise - Kenneth Catoe Jr.
United States

-

BEST PRODUCER


Winner

Just Us
Directed by Alexander Osman
United Kingdom

-

BEST SOUND DESIGNING


Winner

On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina

-

Outstanding Achievement Award

Welcome To Brooklyn
Directed by Levi Wise - Kenneth Catoe Jr.
United States

-

BEST VFX ARTIST


Winner

Meet Los Parents
Directed by Joey Medina
United States

-

BEST DEBUT FILMMAKER


Winner

Enter the Room
Directed by Harry Waldman
United States

-

Outstanding Achievement Award

How Youth Flies
Directed by Gang Song & Fei Peng Lu
China

-

Mama: Norway's Afghan Sons
Directed by Preethi Reddy Nallu
Norway

-

ON-AIR
Directed by Michael Glynn Macdonald
Canada

-

BEST DOCUMENTARY


Winner

Faces of war
Directed by Anton Zharov
Cyprus

-

Outstanding Achievement Award

The Forgotten Community - Mexico
Directed by Clayton Lee Lindley
United States

-

Mama: Norway's Afghan Sons
Directed by Preethi Reddy Nallu
Norway

-

The Great American Family
Directed by Weam Namou
United States

-

Seven Thousand Souls
Directed by Sanjin Miric
Czech Republic

-

Central
Directed by Michał Biliński
Poland

-

BEST EDUCATIONAL FILM


Winner

Mama: Norway's Afghan Sons
Directed by Preethi Reddy Nallu
Norway

-

Outstanding Achievement Award

History with J (Episode 1)
Directed by Tanya Fermin
United States

-

BEST EXPERIMENTAL FILM


Winner

Wanton
Directed by Victor Dubyna
Canada

-

BEST FEATURE SCRIPT


Winner

The Monster in Mummy
Written by Steve Sloan & Donia Youssef
United Kingdom

-

Outstanding Achievement Award

Morituriosis
Written by Jesse Dorian
United States

-

SHADOWED LOVE
Written by Shone Romulus & Naomi Peach
United Kingdom

-

Adventures in Serial Killing
Written by John Munn
United States

-

Seoul '88
Written by Jennifer D'Angelo Kircher
United States

-

BEST FILM/VIDEO POSTER


Winner

Blood for Pearls: The Holocaust of the Sixteenth Century
Directed by Peter Von Perle
United States

-

Outstanding Achievement Award

Broken Valentine
Directed by Levi Wise - Kenneth Catoe Jr.
United States

-

BEST LGBT FILM


Winner

I Know Two Boys
Directed by Samanya Gandavarapu
India

-

Outstanding Achievement Award

UnSEEN
Directed by Richard Bitangcol Tolentino
Philippines

-

Friend Zone
Directed by Levi Wise Kenneth Catoe Jr.
United States

-

Central
Directed by Michał Biliński
Poland

-

BEST MOBILE FILM


Winner

Ballet... Ballet
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States

-

Outstanding Achievement Award

Misaligned
Directed by Sally-Ann Dunn
United Kingdom

-

BEST MUSIC VIDEO


Winner

I Know Two Boys
Directed by Samanya Gandavarapu
India

-

Outstanding Achievement Award

Big It Up
Directed by Levi Wise - Kenneth Catoe Jr.
United States

-

Beautiful Face
Directed by Levi Wise - Kenneth Catoe Jr.
United States

-

BEST NARRATIVE FEATURE


Winner

THE JUDGEMENT
Directed by Mario Sanzullo & Gianluca Mattei
Italy

-

Outstanding Achievement Award

Kestrel House
Directed by Stephen Southouse
United Kingdom

-

BEST SHORT FILM


Winner

Ruby
Directed by Katja Roberts
United Kingdom

-

Outstanding Achievement Award

I'll Never Love Again
Directed by Clarence Williams IV
United States

-

Meet Los Parents
Directed by Joey Medina
United States

-

Bali Frodo
Directed by Felix Benjamin Schaefer
Russian Federation

-

BEST SHORT SCRIPT


Winner

Flower Patch
Written by Ben Lee McGuire
United Kingdom

-

Outstanding Achievement Award

Libras (Pilot)
Written by Levi Wise - Kenneth Catoe Jr.
United States

-

BEST STUDENT FILM


Winner

Koji
Directed by Maven Li & Katharine O'Hearn
United States

-

BEST TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES


Winner

CANCER/EVOLUTION Episode 1: The Dustbin of History
Directed by Maggie Jones & Brad Jones
United States

-

Outstanding Achievement Award

SADIE AND THE GROVE
Directed by Donia Youssef
United Kingdom

-

Roomates
Directed by Franklin Livingston
United States

-

The Expats Smart Reality Series Season 2
Directed by Juanita Richelle Ingram
United States

-

BEST TRAILER / TEASER


Winner

Blood for Pearls: The Holocaust of the Sixteenth Century
Directed by Peter Von Perle
United States

-

BEST TRAVEL FILM


Winner

The Expats Smart Reality Series Season 2
Directed by Juanita Richelle Ingram
United States

-

BEST TREATMENT / SYNOPSIS


Winner

Rosie the rapper & friends
Written by Donia Youssef
United Kingdom

-

Outstanding Achievement Award

Blood for Pearls: The Holocaust of the Sixteenth Century
Written by Peter Von Perle
United States

-

BEST WEB AND NEW MEDIA


Winner

The Expats Smart Reality Series Season 2
Directed by Juanita Richelle Ingram
United States

-

BEST WOMEN’S FILM


Winner

Findings
Directed by Kristina Schippling
Germany

-

Outstanding Achievement Award

Ruby
Directed by Katja Roberts
United Kingdom

-

Mama: Norway's Afghan Sons
Directed by Preethi Reddy Nallu
Norway

-

Quimera
Directed by Alexia Annes Nallu
Brazil

-

BEYOND BORDER INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

GOLDEN LEO AWARD WINNERS 2023

BEYOND BORDER INTERNATIONAL FILM FESTIVAL


MONTHLY RESULT


6th SEASON


Best Animation Film


WINNER

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

-

Best Actor


The Radicalization of Jeff Boyd

Actor Uwe Schwarzwalder

Switzerland

-


Best Actress


Wheel Gone Kid 2

Actress Rita Jagpal-Mohan

United Kingdom

-


Best Music Video


Kogershin

Directed by Malik Zenger

Kazakhstan

-


Best Cinematography


Wheel Gone Kid 2

Cinematographer Matt Holt

United Kingdom

-


Best Director


On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

-


Best Editing


Default life

Directed by Meng haoxuan

China

-


Best Producer


SECRETS OF THE ANUNNAKI

Produced by Chris Micallef

Malta

-


Best Sound Designing


On / Off

Sound Designed by Andrew Vernon

Argentina

-


Best Student Film


Bhuchu

Directed by Rupesh Chaturbedi

India

-


Best Supporting Actor


The Eve - Short film 2015 (English version)

Directed by Luca Machnich

Italy

-


Best Supporting Actress


Thumbs Up!

Directed by Derrick Florence

United States

-


Best VFX Artist


Portrait Mystery in the Mansion

VFX by Technical Artist

United States

-


Best Debut Filmmaker


Decisions

Directed by Meletis Fourountzidis

Greece

-


Best Documentary


Marsh Clouds: the oysters of Harris Neck

Directed by Kevin Mannens

United States

-


Best Experimental Film


Water Spirit

Directed by Cherie A Carson & David Creech

United States

-


Best Film on Corona


Lockdown - The Doctor Who Fans' Survival Guide

Directed by Roger Christopher Stevens

United Kingdom

-


Best Narrative Feature


A Bad Influence

Directed by Andreas Toumbas

Australia

-


Best Amateur Film


Chapters

Directed by Pinaki Mondal

United States

-


Best Film Score / BGM


On / Off

Scored by Michael Brennan

Argentina

-


Best Family/Children's Film


Wheel Gone Kid 2

Directed by Wayne Kelly

United Kingdom

-


Best Feature Script


SVEN

Written by Jesse Dorian

United States

-


Best Film/Video Poster


No biscuits in heaven

By Ruth Finnegan

United Kingdom

-


Best Film on Disability Issue


BOON

Directed by RAJAT TALUKDAR

India

-


Best Horror / Science Fiction / Genre Feature Film


When You Are Gone

Directed by Rafael Altamira

Mexico

-


Best Mobile Film


Wanderer - The Short Film

Directed by Joseph N/A Antony

India

-


Best Postmodern Film


CHANGES

Directed by Derrick Florence

United States

-


Best Short Script


Exit

Written by Davide Mazza

Italy

-


Best Silent Film


Utakata Shojo

Directed by Miho Nishibata

Japan

-


Best Travel Film


The Mountain

Directed by Robert Isenberg

United States

-


Best Treatment / Synopsis


Betrothed, a Crusades Romance

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

-


Best Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video


Dying Wise According to Rena

Directed by Yonatan Manevich

Israel

-


Best Women’s Film


Dying Wise According to Rena

Directed by Kathrin Ganser

Germany

-


Best Drone Film


Ιceland Cinematic Road Trip

Directed by IOANNIS GIANNELIS

Greece

-


Best Fashion Photography


Fashion Photography

Photographer Dhanesh Unnikrishnan

India

-


Best Film on Religion


Warriors Maccabee

Directed by Ilan Rosenberg

Canada

-


Best Fine Art Photography


In Communion

Photographer Elaine Cristina Melo

Brazil

-


Best Food Photography


Food Photography

Photographer Dhanesh Unnikrishnan

India

-


Best Nature & Landscape Photography


Dream´s Morning

Photographer Luís Damas

Portugal

-


Best Film on Nature / Environment /Wildlife


Black Cockatoo Crisis

Directed by Jane Hammond

Australia

-


Best Performing Arts


Shapeshifting Game

Directed by Leonard Arvisu Cruz

United States

-


Best Trailer / Teaser


The Creepers

Directed by Kasha Fauscett

United States

-


Best Web and New Media


Abstraction

Directed by Tash Ann

United States

-


Best Wedding Film & Video


Wedding Video

Directed by JOEY MEDINA

United States

-


Best Free Speech


Building Bridges: Bill Youren's Vision of Peace

Directed by John Nicolas Chrisstoffels

New Zealand

-


Best Short Film


Cycle

Directed by Gaurav Prabhakar Mali

India

-


Best Documentary (Jury's Choice Award)


MY FATHER NAMGYAL

Directed by UTPAL DAS

India

-


Best Student Film (Jury's Choice Award)


Parivartan

Directed by GAURAV KATARIA

India

-


Best Mobile Film (Jury's Choice Award)


Toxic Relationship

Directed by Taslima

India

-


Best Mobile Film (Jury's Choice Award)


Working Women

Directed by Swati

India

-

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

DOCUMENTARY

WINNER

The Search

Directed by Thomas Brouns

United States

OUTSTANDING ACHEIVEMENT AWARD

Kath Duncan -The untold struggle for civil rights

Directed by Ray Barron Woolford FRSA

United Kingdom

-

Inspired The 30 Second Song Movie

Directed by Mark Christopher Lee

United Kingdom

-

Building Bridges: Bill Youren's Vision of Peace

Directed by John Nicolas Chrisstoffels

New Zealand

-

New Borning: A Bronx Tale

Directed by Emmitt H Thrower

United States

-

Science for Hire

Directed by Gary Null, Ph.D.

United States

EDUCATIONAL FILM

WINNER

J'Accuse! A cry from the killing pits of Lithuania

Directed by Michael D Kretzmer

United Kingdom

FEATURE SCRIPT

WINNER

The Four Of Us Are Dying

Written by Jesse Dorian

United States

OUTSTANDING ACHEIVEMENT AWARD

SVEN

Written by Jesse Dorian

United States

-

Escape from the Commodore 64

Written by David Hearne, Belinda Missen

Australia

-

Our Missing Colored Girls

Written by Quashon Davis, Wesley Collins

United States

MUSIC VIDEO

WINNER

Fighter

Directed by Eliot Popkin

United States

WEB AND NEW MEDIA

WINNER

Chateau Laurier -Season 2

Directed by James Stewart

Canada

Outstanding Achievement Award

The Black Man's Guide To World Travel - Medellin Colombia

Directed by Marques Wilson

United States

WEDDING FILM & VIDEO

WINNER

If you never came back

Directed by Meryll de Gordón

France

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

BEST DIRECTOR

WINNER

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

BEST FILM SCORE / BGM

WINNER

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

BEST SOUND DESIGNING

WINNER

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

DEBUT FILMMAKER

WINNER

Decisions

Directed by Meletis Fourountzidis

Greece

Outstanding Achievement Award

Building Bridges: Bill Youren's Vision of Peace

Directed by John Nicolas Chrisstoffels

New Zealand

-

EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

The Seventh Seal

Directed by Jacek Krawczyk

Poland

Outstanding Achievement Award

A Scrapbook of What’s Yours

Directed by Darryl Ashton

United Kingdom

FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Black Cockatoo Crisis

Directed by Jane Hammond

Australia

FINE ART PHOTOGRAPHY

WINNER

In Communion

Photography by Elaine Cristina Melo

Brazil

-

FREE SPEECH

WINNER

Building Bridges: Bill Youren's Vision of Peace

Directed by John Nicolas Chrisstoffels

New Zealand

NARRATIVE FEATURES

WINNER

A Bad Influence

Directed by Andreas Toumbas

Australia

Outstanding Achievement Award

I will not take care of you.

Directed by Clarence Gaines IV, Katherine DuBois, Connor Foley, Evan Cannon, Jimmy Heisner, Aria Jackson, Andrea Kohn, Greg Neemer, Nathan Letteer, David Velo Stewart

United States

SHORT FILMS

WINNER

Any Old Sunday

Directed by Sebastien Duattis

France

Outstanding Achievement Award

Cigarette

Directed by Lama Naamneh

Palestine

-

Beaten sits in the bathroom in silence

Directed by Valerie Knill

Germany

-

KAYAMAI (in English - "TURPITUDE")

Directed by Radhakrishnan Gopal

India

-

Qurbat - A dark desire

Directed by Subhadip Mazumdar

India

-

EX

Directed by Paloma Oakenfold

United Kingdom

-

The Stranger

Directed by Sameer Naik

India

-

NAAM BADAL DENA

Directed by Arshila Salman

Canada

-

The Breakdown

Directed by Clarence Williams IV

United States

-

Dull Boy

Directed by Zuri Shafer

United States

-

Late Lateef

Directed by Huda Bhaldar

United Arab Emirates

-

SHORT SCRIPT

WINNER

Deadline To Death

Written by Elliot Stanton

United Kingdom

BEYOND BORDER INTERNATIONAL FILM FESTIVAL


GOLDEN LEO AWARD WINNERS 2023

BEYOND BORDER INTERNATIONAL FILM FESTIVAL


MONTHLY RESULT


6th SEASON


Best Animation Film


WINNER

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

-

Best Actor


The Radicalization of Jeff Boyd

Actor Uwe Schwarzwalder

Switzerland

-


Best Actress


Wheel Gone Kid 2

Actress Rita Jagpal-Mohan

United Kingdom

-


Best Music Video


Kogershin

Directed by Malik Zenger

Kazakhstan

-


Best Cinematography


Wheel Gone Kid 2

Cinematographer Matt Holt

United Kingdom

-


Best Director


On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

-


Best Editing


Default life

Directed by Meng haoxuan

China

-


Best Producer


SECRETS OF THE ANUNNAKI

Produced by Chris Micallef

Malta

-


Best Sound Designing


On / Off

Sound Designed by Andrew Vernon

Argentina

-


Best Student Film


Bhuchu

Directed by Rupesh Chaturbedi

India

-


Best Supporting Actor


The Eve - Short film 2015 (English version)

Directed by Luca Machnich

Italy

-


Best Supporting Actress


Thumbs Up!

Directed by Derrick Florence

United States

-


Best VFX Artist


Portrait Mystery in the Mansion

VFX by Technical Artist

United States

-


Best Debut Filmmaker


Decisions

Directed by Meletis Fourountzidis

Greece

-


Best Documentary


Marsh Clouds: the oysters of Harris Neck

Directed by Kevin Mannens

United States

-


Best Experimental Film


Water Spirit

Directed by Cherie A Carson & David Creech

United States

-


Best Film on Corona


Lockdown - The Doctor Who Fans' Survival Guide

Directed by Roger Christopher Stevens

United Kingdom

-


Best Narrative Feature


A Bad Influence

Directed by Andreas Toumbas

Australia

-


Best Amateur Film


Chapters

Directed by Pinaki Mondal

United States

-


Best Film Score / BGM


On / Off

Scored by Michael Brennan

Argentina

-


Best Family/Children's Film


Wheel Gone Kid 2

Directed by Wayne Kelly

United Kingdom

-


Best Feature Script


SVEN

Written by Jesse Dorian

United States

-


Best Film/Video Poster


No biscuits in heaven

By Ruth Finnegan

United Kingdom

-


Best Film on Disability Issue


BOON

Directed by RAJAT TALUKDAR

India

-


Best Horror / Science Fiction / Genre Feature Film


When You Are Gone

Directed by Rafael Altamira

Mexico

-


Best Mobile Film


Wanderer - The Short Film

Directed by Joseph N/A Antony

India

-


Best Postmodern Film


CHANGES

Directed by Derrick Florence

United States

-


Best Short Script


Exit

Written by Davide Mazza

Italy

-


Best Silent Film


Utakata Shojo

Directed by Miho Nishibata

Japan

-


Best Travel Film


The Mountain

Directed by Robert Isenberg

United States

-


Best Treatment / Synopsis


Betrothed, a Crusades Romance

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

-


Best Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video


Dying Wise According to Rena

Directed by Yonatan Manevich

Israel

-


Best Women’s Film


Dying Wise According to Rena

Directed by Kathrin Ganser

Germany

-


Best Drone Film


Ιceland Cinematic Road Trip

Directed by IOANNIS GIANNELIS

Greece

-


Best Fashion Photography


Fashion Photography

Photographer Dhanesh Unnikrishnan

India

-


Best Film on Religion


Warriors Maccabee

Directed by Ilan Rosenberg

Canada

-


Best Fine Art Photography


In Communion

Photographer Elaine Cristina Melo

Brazil

-


Best Food Photography


Food Photography

Photographer Dhanesh Unnikrishnan

India

-


Best Nature & Landscape Photography


Dream´s Morning

Photographer Luís Damas

Portugal

-


Best Film on Nature / Environment /Wildlife


Black Cockatoo Crisis

Directed by Jane Hammond

Australia

-


Best Performing Arts


Shapeshifting Game

Directed by Leonard Arvisu Cruz

United States

-


Best Trailer / Teaser


The Creepers

Directed by Kasha Fauscett

United States

-


Best Web and New Media


Abstraction

Directed by Tash Ann

United States

-


Best Wedding Film & Video


Wedding Video

Directed by JOEY MEDINA

United States

-


Best Free Speech


Building Bridges: Bill Youren's Vision of Peace

Directed by John Nicolas Chrisstoffels

New Zealand

-


Best Short Film


Cycle

Directed by Gaurav Prabhakar Mali

India

-


Best Documentary (Jury's Choice Award)


MY FATHER NAMGYAL

Directed by UTPAL DAS

India

-


Best Student Film (Jury's Choice Award)


Parivartan

Directed by GAURAV KATARIA

India

-


Best Mobile Film (Jury's Choice Award)


Toxic Relationship

Directed by Taslima

India

-


Best Mobile Film (Jury's Choice Award)


Working Women

Directed by Swati

India

-

MONTHLY RESULT


SEPTEMBER - NOVEMBER, 2021


Animation Films

WINNER

The game just got real

Dir. By - Bellopropello

Country- Switzerland

Outstanding Achievement Award

Penguins Movie

Dir. By - David Fleshman

Country- USA

-

Ejection - A Penguin puppet Movie

Dir. By - David Fleshman

Country- USA

_

Thanksgiving Day

Dir. By - David Fleshman

Country- USA

Best Actor

WINNER

The Radicalization of Jeff Boyd

Acted by-Uwe Schwarzwalder

Country- Switzerland

Outstanding Achievement Award

Essentials

Acted by- Akhill N Menon

Country-India

-

The Eve - Short film 2015 (English version)

Acted by- Luca Machnich

Country-Italy

Documentary Films

WINNER

SECRETS OF THE ANUNNAKI

Dir. By-MAURICE MICALLEF

Country- Malta

Outstanding Achievement Award

Boy in His Thoughts

Dir. By - David Fleshman

Country- USA

-

Child as A Boss

Dir. By - David Fleshman

Country- USA

Short Films

WINNER

Money 2021

Dir. By -Mimi Garrard

Country- USA

Outstanding Achievement Award

Abuno

Dir. By -Mimi Garrard

Country- USA

-

A Time of Fire

Dir. By -Mimi Garrard

Country- USA

Best Cinematography

WINNER

The Eve - Short film 2015 (English version)

Dir. by- Luca Machnich

Country-Italy

Outstanding Achievement Award

LOOKING GLASS

Dir. by- Arundhutee Bhattacharya

Country-India

Best Director

WINNER

The Radicalization of Jeff Boyd

Dir. By- Uwe Schwarzwalder

Country- Switzerland

Outstanding Achievement Award

SECRETS OF THE ANUNNAKI

Dir. By-MAURICE MICALLEF

Country- Malta

Best Actress

WINNER

The Radicalization of Jeff Boyd

Acted By- Yessica Sanchez

Country- Switzerland

Best Editing

WINNER

The Eve - Short film 2015 (English version)

Dir. by- Luca Machnich

Country-Italy

Best Producer

WINNER

SECRETS OF THE ANUNNAKI

Dir. By-MAURICE MICALLEF

Country- Malta

Best Sound Designing

WINNER

The Eve - Short film 2015 (English version)

Dir. by- Luca Machnich

Country-Italy

Best Student’s Film

WINNER

Bhuchu

Dir. by-Rupesh Chaturbedi

Country-India

Best Supporting Actor

WINNER

The Eve - Short film 2015 (English version)

Dir. by- Luca Machnich

Country-Italy

Best Supporting Actress

WINNER

The Eve - Short film 2015 (English version)

Dir. by- Luca Machnich

Country-Italy

Best VFX Artist

WINNER

SECRETS OF THE ANUNNAKI

Dir. By-MAURICE MICALLEF

Country- Malta

Best Debut Film

WINNER

LOOKING GLASS

Dir. By-Arundhutee Bhattacharya

Country- India

Best Debut Filmmaker

WINNER

The Eve - Short film 2015 (English version)

Dir. By-Arundhutee Bhattac

Dir. by- Luca Machnich

Country-Italy

Best Educational Film

WINNER

SECRETS OF THE ANUNNAKI

Dir. By-MAURICE MICALLEF

Country- Malta

Best Experimental Film

WINNER

Secrets, Dreams, Faith and Wonder: A Visual Music Film by

Stephen T. Pope and Friends

Dir. By- Stephen Travis Pope

Country- USA

Film on Corona

WINNER

Lockdown - The Doctor Who Fans' Survival Guide

Dir. By- Roger Christopher Stevens

Country- United Kingdom

Best Music Video

WINNER

I'll be with you (con te sarò)

Dir. By-Fabio Teriaca

Country- Italy

Narrative Features

WINNER

The Radicalization of Jeff Boyd

Dir. By- Uwe Schwarzwalder

Country- Switzerland